1. SPECIAL RETRIEVER COURSING

  18.3.2007,   Brno -  Líšeň, Mariánské údolí

     V neděli 18. března 2007 se v Brně - Mariánském údolí konal 1. speciální  coursing pro retrievery. Jsme z Brna a tak jsme původně plánovali udělat si na toto místo vycházku s tím, že se na trénink jen podíváme.
     Pod pojmen "coursing" jsem si vždy představovala ovál a na něm tryskem pádící chrty štvoucí návnadu.....

Co tedy coursing vlastně je?
"Coursing je pro psy ideálním druhem pohybu a zároveň především zábavou. Je to běh psa v přirozeném terénu, často i s přírodními či uměle dosazenými překážkami, za umělou návnadou, kdy pes posiluje nejen svou fyzickou zdatnost, obratnost, ale především i jeho inteligenci, kdy za obrovského nasazení zdolává dané úseky dráhy a v neposlední řadě má podobně jako další kynologické aktivity pozitivní vliv na Váš vztah s Vaším čtyřnohým přítelem."
Více se dozvíte na
 
www.coursingbrno.cz


      Když jsem si  pročetla výše uvedené webové stránky Brněnského Coursing Clubu a prohlédla si galerii závodníků zjistila jsem, že coursing běhají psi všech ras a všech velikostí jako  např. francouzský buldoček nebo kavalír king charles španěl. Toto plemeno jsme pak v neděli viděli přímo při běhu a musím říct, že to byla úžasná podívaná.
     V neděli se konal trénink a mohli se přihlásit i úplní začátečníci jako my. Tak jsme neváhali a přihlásili naši čokoládovou fenku Amy. Byli jsme opravdu moc zvědaví, jak bude akce probíhat a zda bude mít naše slečna o běh vůbec zájem. I když běhání v přírodě opravdu miluje...a tak jsme věřili, že se jí "lov" bude moc líbit. Hlavně jsme si přáli pěkné počasí, protože předpověď na neděli nebyla moc příznivá.
     Po příjezdu do Mariánského údolí a při přijíždění účastníků tréninku nás překvapila velká účast plemene nova scotia duck tolling retriever (NSDTR). Opravdu se zde setkali NSDTR ze všech koutů republiky. Labradorští retrieveři, zlatí retrieveři, flat coated retrieveři i  chesapeake bay retriever  tu samozřejmě byli také, ale zdaleka netvořili tak početnou skupinu jako NSDTR. Později jsme se dozvěděli, že tato akce byla původně plánovaná jen pro NSDTR.
     Po milém přivítání a seznámením s průběhem akce, radách pro nováčky se šlo k dráze a začal trénink. Dráha byla skvěle připravená, s řadou kliček, tak aby co nejlépe napodobovala běh zajíce.
     Na start jsme šli jako 19, tak jsme měli jak my, tak hlavně naše Amy dost času na pozorování těch zkušenějších. Amy nespouštěla z návnady tzv. "střapečku" oči a my měli co dělat, aby jsme ji udrželi a nevyběhla na trať. Když jsme přišli na řadu, byla už opravdu k neudržení. Celou trať proběhla téměř bezchybně kromě jednoho malého zaváhání - sražení kužele. Trať mohla být dlouhá asi kolem 600m. Napoprvé to bylo skvělé, měla o návnadu obrovský zájem a nezajímalo jí  nic jiného než jen dostihnout a ulovit neustále utíkající střapec. Než začalo probíhat druhé kolo, měli jsme dost času na procházku a tak se naše Amy  mohla vykoupat v říčce, zamilovala se do chesapeaka, ale neustále pokukovala co se děje na dráze. Zkrátka si to pěkně užívala.  Počasí nám přálo, sluníčko se na nás každou chvilku smálo a  panovala skvělá nálada.
     Druhé kolo se běželo v obráceném směru než kolo první a Amy ho tentokrát proběhla s obrovským nasazením a celé bez chyby. Měli jsme radost, že ji lovení střepce tak nadchlo.
    
Jako začátečník běžela na dráze sama, tzv. sólo běh, aby pochopila, že se loví střapec a aby se na něj maximálně fixovala. Moc se nám líbily běhy pokročilejších pejsků, kteří běželi v páru a společnými silami lovili návnadu. Zkušení pejsci se snažili podběhnout střapec, zkrátit si tak trať a návnadu ulovit. Jenže střapec byl vždy o něco rychlejší.....
Až v cíli  střapec nakonec každý pejsek dostihl a  tak byl jeho lov úspěšně zakončen.
    
Coursing je sice sportem pro pejsky, ale i páneček se na trati někdy pořádně zapotí. To v případě, když se jeho čtyřnohý kamarád rozhodně, že ho už střapeček zas až tak moc nezajímá a odběhne jinam, nebo se jen tak začuchá. Pak vybíhá na trať páneček a jako správný parťák štve střapeček on a tvoří tak s pejskem pár   ...zkrátka jde o to vyburcovat chuť a zájem o návnadu, což se většinou opravdu podaří.
     Po doběhnutí posledního bafáka proběhlo slavnostní zakončení. Každý pejsek obdržel pamětní list a  spoustu psích dobrotek od sponzorů. Opravdu moc milé překvapení. No a kdo měl ještě dost síly a chuť, mohl si jít ještě zatrénovat.

     Závěrem bych chtěla  poděkovat Brněnskému Coursing Clubu a zejména  pak paní Petře Krejčí a Jiřině Sladké za uspořádání celé akce pro nás a hlavně naše čtyřnohé miláčky.

Musím říct, že nám se coursing opravdu moc zalíbil, byla to příjemná změna, kterou si rádi zopakujeme.

     Nemyslím si, že bychom někdy běhali "vrcholově", což znamená získání coursingové licence, která opravňuje startovat i na oficiáních závodech, ale rekreačně si určitě rádi  zaběháme.Hlavně naše "střapečkářka" Amy, která měla v noci opravdu divoké sny. Asi běžela za střapečkem......kopala packama a tak... snad ho nakonec ulovila...
 

           Čekání na start....    Pánečci a jejich miláčci...      Ukazujeme Amy dráhu a hlavně "střapeček"..

          Na startu....    Lovení návnady...     Už tě skoro mám....  

                                                A mám tě....  ....  a mám ho !!!!!

       Zakončení coursingu...         Pamětní list...
                                             
                          
 Nova scotia duck tolling retriever..               

  .... na coursing se přišel podívat také Andy - brácha naší Awendy.Andy Belle Moravia